חיפוש
  • חגית גילבר

מהו אינסולין בזאלי ולמה חשוב להתאים את המינון שלו
רואים את האיש בתמונה? בסוכרת המטופלת באינסולין, התאמה טובה של מינון האינסולין הבזאלי היא הבסיס עליו נבנה כל האיזון של רמות הסוכר. כאשר המינון אינו מתאים, הבסיס ישמט מתחת לרגלינו.


אז קודם כל מהו אינסולין בזאלי?

האינסולין הבזאלי נקרא גם אינסולין ארוך טווח, וזוהי זריקה שניתנת פעם ביום ומאפשרת שמירה על רמות אינסולין בסיסיות ויציבות לאורך כל היום (באופן שמנסה לחקות את רמות האינסולין הבסיסיות אצל אדם ללא סוכרת). ישנן זריקות שונות של אינסולין בזאלי כמו: לנטוס/ לבמיר/ בזאגלר/ טוג'או/ טרגלודק או אינסולין בזאלי+GLP1 כמו זולטופיי או סוליקווה. במשאבת אינסולין - האינסולין הבזאלי מסופק על ידי הזלפה רצופה של של אינסולין לאורך היום.


איך נדע האם המינון הבזאלי מתאים לנו? ולמה זה כל כך חשוב?

מנסיוני בקליניקה, אני פוגשת לא מעט סוכרתיים המטופלים באינסולין, שנמצאים על מינון עודף של אינסולין בזאלי.

למה זה קורה? ומה הבעיה בזה?

זה קורה כי העלאת המינון של האינסולין הבזאלי עוזרת לנו להפחית את רמות הסוכר. אנחנו רואים שהסוכר גבוה, מחליטים להעלות את מינון האינסולין, והסוכרים בבוקר בצום ובמהלך כל היום אכן משתפרים. אינסולין בזאלי נועד לשמור על רמות סוכר תקינות בצום, ואינו אמור לתת מענה לעליית רמות הסוכר בעקבות הארוחה. ישנן שתי בעיות עיקריות במינון עודף שלו :


1- בראש ובראשונה סיכון להיפוגליקמיות! כאשר מדלגים על ארוחה כי אנחנו עסוקים, מרגישים לא טוב או חולים אנחנו מיד חשופים לסכנה של היפוגליקמיה. רמות עודפות של אינסולין בזאלי מעלות את הסיכון גם להיפוגליקמיות במהלך הלילה ובמהלך או אחרי פעילות גופנית.

2- מינון עודף של אינסולין בזאלי צפוי לגרום לאכילת יתר ולעליה במשקל. זה קורה בגלל תחושת רעב מוגברת וגם כפיתרון למניעה של היפוגליקמיות. אנחנו מרגישים שהסוכר יורד ובאופן טבעי אוכלים בשביל למנוע את נפילת הסוכר. כאשר המינון הבזאלי בעודף כנראה שנמצא את עצמנו אוכלים המון פעמים במהלך היום ולפעמים גם לפני שינה ובמהלך הלילה בשביל למנוע נפילות סוכר.

מהם הסימנים למינון בזאלי עודף (גבוה מידי)?

אם אתם מרגישים שרמות הסוכר שלכם נוטות להיות נמוכות לפני הארוחות, או שיש לכם נטיה לנפילות סוכר (היפוגליקמיות) במהלך כל היום והלילה, או אם אתם הולכים לישון עם רמות סוכר מאד גבוהות אשר יורדות לבד (ללא הזרקה של אינסולין קצר) לרמות סוכר תקינות או נמוכות עד הבוקר למחרת - ייתכן כי יש לכם מינון בזאלי מוגזם.

מה הקשר בין התאמה של מינון האינסולין הבזאלי לבין הטיפול התזונתי?

הטיפול התזונתי בסוכרת המטופלת באינסולין הוא בלתי נפרד מההתאמה של מינוני האינסולין בכלל ושל מינון האינסולין הבזאלי בפרט. התאמה מדוייקת של מינון האינסולין מאפשרת לנו לווסת את האכילה באופן פזיולוגי לפי רעב אמיתי, למנוע היפוגליקמיות ולמנוע אכילה עודפת וכתוצאה מכך עליה עודפת במשקל!.

האינסולין הבזאלי לא אמור לתת מענה לעליה ברמות הסוכר לאחר הארוחות. האיזון של רמות הסוכר לאחר הארוחות צריך להתבצע על ידי בחירות תזונתיות מתאימות ועל ידי התאמה של טיפול תרופתי (אם נדרש) או של אינסולין קצר טווח לכמות הפחמימות בארוחה.

**כל מה שנאמר בפוסט מספק הסברים כלליים בלבד ואינו מחליף ייעוץ רפואי ותזונתי אישי. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לפני כל החלטה על שינוי במינון התרופתי.

127 צפיות0 תגובות